Yeyuci
Mayıs 28, 2024 Dijital Pazarlama 0 Comment

Google, yılda yaklaşık iki kez yeni bir çekirdek güncellemesi yayınlar. Son 24 ayda, bu güncellemeler ağırlıklı olarak yararlı ve yüksek kaliteli içeriği öne çıkarmaya odaklanırken, özgün olmayan içeriği azaltmayı hedefledi. Mart 2024’te Google, birçok web sitesini önemli ölçüde etkileyen bir çekirdek güncellemesi daha yayınladı. Bu makalede, SEO çalışmalarınıza olan etkilerini en aza indirmek için bu yeni değişiklikleri anlamaya çalışacağız.

Mart 2024 Güncellemesi

Bu çekirdek güncellemenin “alışılagelmiş güncellemelerden” daha karmaşık olduğu ve yaklaşık bir ay süreceği söyleniyor. Bu, önümüzdeki dört hafta içinde bazı olumlu ve/veya olumsuz değişiklikler bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Güncellemenin dalgalanması beklendiğinden, bir gecede panik yapmanıza gerek yok. Şimdi, Google algoritmasının artık neye odaklanacağını biraz daha detaylı inceleyelim.

Düşük Kaliteli ve Özgün Olmayan Sonuçların Azaltılması

2022’den bu yana, Google algoritması, okuyucuya herhangi bir değer katmayan “özgün olmayan içerik” olarak adlandırdığı şeye yoğun bir şekilde odaklanıyor. Örneğin, bu tür içerik, SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak için anahtar kelimelerle doldurulmuş olabilir. Düşük kaliteli içeriğe başka bir örnek, birçok makalenin aynı konuyu ele alması, ancak daha yeni makalelerin bu konuyu ele alan ilk makaleyi referans alıp sadece yeniden ifade etmesi olacaktır. Google algoritması, okuyucuya ekstra bilgi eklemeyen bu tür makaleleri biraz gömmeye çalışır.

Spam Web Sitelerinin Karanlıkta Tutulması

Spam siteler günümüzde kullanıcılar için bir baş belası haline geldi. Bu nedenle, Google’ın yeni çekirdek güncellemesi, bu tür siteleri SERP’lerin dışında tutmaya odaklanıyor. Bir kez spam olarak işaretlendiğinde, web sitesi sıralamasında önemli ölçüde etkilenir veya hatta SERP’ten tamamen kaybolabilir. Şimdi, tam olarak neyin spam web sitesi olarak kabul edildiğini inceleyelim.

 

1 — Ölçekli İçerik İstismarı

Google, bazı araçların içerik üretmek için kullanılmasına karşı değil gibi görünse de, bu araçların istismarına tamamen karşıdır. Bu, bir web sitesinin yalnızca büyük ölçekli içerik üretmek için yapay zekayı kullanması durumunda spam olarak kabul edileceği anlamına gelir. İçerik otomasyonunun ana sorunu, kalitesinin düşüklüğü ve alaka düzeyidir. Çoğu durumda, üretilen içerik mevcut bilgileri sadece yeniden üretir ve okuyucuya ek bir değer veya bilgi sunmaz.

2 — Site İtibarı İstismarı

Çok saygın bazı web siteleri bulunmaktadır. Finansal kazançlar için, genellikle “öne çıkan” olarak görülen bazı konuk yazılara izin verirler. Ne yazık ki, izlenmeyen içerik kuralları, düşük kalite ve alakasızlık, bu sitelerin genel itibarını olumsuz yönde etkileyebilir. Google, bunu “site itibarı istismarı” olarak adlandırır ve bu uygulama da eşit şekilde spam olarak görülür.

3 — Süresi Dolmuş Alan Adı İstismarı

Bazı alan adlarının süresi dolar ve başka bir webmaster tarafından yeniden satın alınır. Ancak, bazı web siteleri, aynı alan adının önceki webmaster tarafından yönetilirken sahip olduğu otoriteyi kazanmak için satın alınır. Çoğu durumda, içerik kalitesi çok düşüktür ve kullanıcıları bu sitenin aynı kuruluşa ait olduğuna inandırabilir. Süresi dolmuş alan adı istismarı, Google’ın algoritması tarafından spam olarak kabul edilir ve cezalandırılır.

 

Mart 2024 Google Çekirdek Güncellemesinin Sonuçları

Bu güncellemenin ana sonucu, yukarıda belirtilen yönergeleri takip etmeyen tüm web sitelerini etkileyecektir. Bu web siteleri trafik ve sıralamalarında olumsuz yönde etkilenecektir.

Misafir Yazı Gönderimi Daha Zor Olacak

Özellikle dış kaynaklı içeriklerin değerlendirilmesi daha zor olduğundan, misafir yazı göndermek daha zor hale gelecektir. Uzun vadede daha iyi sonuçlar elde etmek için en kaliteli içeriği sunan kuruluşlarla çalışmanızı öneririz.

Yönergeleri İhlal Etmeyen Web Siteleri

Bu yönergeleri ihlal etmeyen web siteleri, Google’ın yönergelerine uydukları için bir gecede trafik ve sıralamalarda artış görebilirler.

Google’ın Algoritmasını Atlatmak Mümkün mü?

Teknolojinin sürekli geliştiğini unutmayın. Birisi Google’ın yönergelerini atlatmanın bir yolunu bulursa, bu kişi eylemlerinden dolayı yakalanıp cezalandırılabilir. Daha da önemlisi, Google’ın algoritması sürekli değişmektedir. Bu, sistemi atlatmaya çalışan kişilerin eninde sonunda yakalanacağı anlamına gelir. Bu da aylarca veya yıllarca süren çalışmanın bir anda yok olmasına neden olabilir.

Google’ın İçerik Yönergelerine Nasıl Uyum Sağlanır?

Yukarıda gördüğümüz gibi, Google’ın algoritması oldukça güçlenmiştir. Bu nedenle, cezalandırılmamak için bu yönergeleri mümkün olan en kısa sürede uygulamanızı öneririz. Yönergelere uyum sağlamak için web sitenizde geliştirebileceğiniz tüm konuları inceleyelim.

1 — Konu Otoritesi

Google’ın kurallarına uymak söz konusu olduğunda, konu otoritesi bir numaralı öncelik olmalıdır. Bu, algoritmanın en çok önemsediği şeydir ve böylece rakiplerinizden daha yüksek sıralamalara sahip olabilirsiniz.

Kendi alanınızdaki yeni bir ansiklopedinin konu otoritesini düşünün. İçeriğiniz, konu hakkında “her şeyi” bilmelidir ve diğer makaleler için kaynak olabilir. Bu, içeriğin uzunluğu ile ilgili değil, içeriğin içinde bulabileceğiniz yararlı ve özgün bilgilerin miktarı ile ilgilidir. Web siteniz, kendi alanında güvenilir, bilgilendirici ve ilgi çekici içerik sağlayan yeni uzman haline gelirse, Google’ın algoritması sıralamasını yükseltecektir.

2 — E.E.A.T.

2022’den itibaren Google, E.A.T.’a (Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik) büyük önem vermeye başladı. Algoritmanın evrimiyle birlikte, Google’ın artık daha da spesifik hale geldiğini görüyoruz, çünkü iyi E-E-A-T’yi (Deneyim, Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik) desteklemektedir.

(E)EAT – Deneyim

Deneyim, gerçek hayatta elde edebileceğiniz tecrübelerden gelir. Bu, elbette nişinize bağlı olarak değişecektir, ancak Google’ın görmek istediği şey, birinci elden deneyimleriniz, kendi içgörüleriniz ve görüşlerinizdir. Örneğin, bir ürün incelemesi ile ilgili olarak, deneyiminiz makalenize kendi medya içeriklerinizi ekleyerek ve ürün hakkında dürüst görüşlerinizi paylaşarak olabilir.

E(E)AT – Uzmanlık

Google, yazarın değindiği konuda uzmanlığını görmek ister – buna konu uzmanlığı denir. Örneğin, işiniz tıp sektöründeyse, ilgili uzmanlık tıbbi profesyonellerden sağlanmalıdır. Web sitenizde bir lisans numarası gösterilemiyorsa, uzmanlığınızı ifade etmenin başka bir yolu içeriğinizle olur. Örneğin, mükemmel bir lazanyanın nasıl yapılacağını bir şef gibi anlatan kendi videolarınızı paylaşmak bir uzmanlık biçimi olabilir. Google, konu hakkındaki kişisel dokunuşunuzu ve bilginizi görmek ister.

EE(A)T – Yetkinlik

Uzmanlık bir şeydir, ancak diğer kuruluşlar bunu tanıyıp size güvendiğinde, bu yetkinlik olarak adlandırılır. İlgili ve güçlü web siteleri web sitenize geri bağlantı sağladığında, yetkinliğiniz de artar. Bu önemli web sitelerini ünlü insanlar olarak düşünün – ünlü bir sporcu spor ekipmanlarınızı kullanmanızı önerirse, insanlar size daha fazla güvenir, çünkü sporcuya ve uzmanlığına güvenirler. Nişinizde doğru kuruluşları bulmak tek başınıza yapıldığında biraz zorlayıcı olabilir. Link.Builders, nişinizde yeni uzman olmanız için gerekli geri bağlantıları almanıza yardımcı olabilir.

EEA(T) – Güvenilirlik

İçeriğinizin meşruiyetine güvenebilir miyiz? Google’ın algoritmasının odaklanacağı bir numaralı soru budur. Taraflı bilgi SERP’nin en üst sıralarına çıkamayacak – otantik, doğru ve meşru içerik çıkacaktır. Bu, firmanızın iletişim bilgileri, müşterilerinizin iyi (ve kötü) yorumları ve hatta web sitenizin ve ödeme işlemlerinin güvenliği ile ilgilidir. Şirketiniz ne kadar şeffaf olursa, o kadar güvenilir görünür.

3 — Teknik SEO

İçerik perspektifinin dışında, kullanıcı deneyimi (UX) web sitenizin kritik bir parçasıdır. Müşterilerinizin web sitenizde yaşadığı deneyim ne kadar iyi olursa, geri dönme ve umarız ürünlerinizi satın alma olasılıkları o kadar artar. UX’in en iyi performansa ulaşmasını sağlamak için teknik SEO’nun hangi yönlerini geliştirebileceğinizi inceleyelim.

Teknik SEO, SEO’nun bir alt kategorisi gibi bir şeydir, ancak genel SEO kadar önemlidir. Web sitenizin ve performansının tüm teknik yönlerine odaklanır. Web siteniz, kullanıcılar ve botlar (ayrıca tarayıcılar olarak da adlandırılır) için ne kadar basit ve optimize edilmişse, Google’ın algoritması tarafından o kadar fazla görünürlük elde edersiniz. İşte teknik SEO kontrol listesinde yer alması gereken bazı örnekler:

  • Kırık bağlantılar
  • Yükleme hızı
  • Site haritası, site mimarisi
  • Mobil optimizasyon
  • Tekrarlanan içerik olmaması
  • Ekmek kırıntısı navigasyonu kullanma
  • Sonsuza kadar kaydırmayı önlemek için çok sayıda makale varsa sayfalama kullanma Genel olarak, iyi bir E-E-A-T ve teknik SEO dengesine sahipseniz, Google’ın algoritması sizin lehinize işleyecek ve web sitenizi SERP’de daha yükseğe taşıyacaktır.