1. İşinizin Yeni Bir Adresi mi Var?Eğer iş yeri konumunuzu son zamanlarda değiştirdiyseniz, Google My Business hesabınıza giriş yaparak adresinizi güncellediğinizden emin olun. Listenizin Google Haritalar’da yer almasını sağlamanın en kolay yollarından biridir. Adresinizi güncelliyorsanız, Google bunu e-posta, posta veya telefon aracılığıyla doğrulamak isteyecektir. Posta ile doğrulama seçerseniz, doğrulama kodu içeren bir kartpostal alacaksınız. Kodu girdikten sonra işletme adresiniz güncellenecektir. Diğer iki seçenek aynı şekilde çalışır ve daha hızlıdır. Bu nedenle, listelinizin daha hızlı güncellenmesini istiyorsanız bunlardan birini seçmek isteyebilirsiniz.
 2. İşletme Listesi Askıya mı Alındı?Google My Business listesinin kalitesi ile ilgili sorunlar nedeniyle askıya alındıysa, listeniz Google Haritalar’da görünmeyecektir. Bu birçok nedenle olabilir. Adresinizi güncellediyseniz ve doğrulamayı bekliyorsanız veya Google’ın işletme konumunu sorguladığı ve fotoğraf kanıtı istediği durumlarda listeniz askıya alınabilir. Google My Business başlığınızda anahtar kelime doldurduğunuzu fark ederse de sorun yaşayabilirsiniz. Listenizin askıya alındığını fark ettiğiniz anda, Google destek birimine başvurarak Google My Business listesini yeniden faaliyete geçirmenize yardımcı olmalarını isteyin. Bir gün dahi listeden çıkmak kabul edilemez.
 3. Listeniz Kategori Sekmelerinden Yoksun OlabilirGoogle, işletmenizin Google Haritalar’da daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olmak için kategori etiketleri kullanır. Bunlar, işletmenizin türünü belirten etiketlerdir. İşletmenizin kapsamını veren birincil bir kategori seçebilirsiniz. Ayrıca, sunduğunuz belirli hizmetleri belirten özel etiketler de ekleyebilirsiniz. Bu etiketler olmadan, listeniz görünmez olabilir.
 4. Yanlış İş Kategorisinde OlabilirsinizBelki kategoriler seçtiniz ama yanlış olanları seçtiniz. Bu durumda Google My Business’ta görünmeyeceksiniz. İlk iş kategorisi işinize en uygun olanı seçmelidir, ikinciyi sadece mantıklı olduğunda ve işinize uyduğunda seçin. İleride zarar görmemek için sadece iki tane eklemeyin.
 5. Zayıf Web Sitesi DeneyimiEğer kötü bir şekilde geliştirilmiş bir web siteniz varsa, Google Google My Business listesini Harita Paketi’nde göstermeye daha az eğilimli olabilir. Google’ın algoritması, spam web sitelerini, mobil uyumlu olmayan ve kötü kodlanmış web sitelerini beğenmez. Ayrıca, yavaş yüklenen ve hacklenmiş web sitelerinden de hoşlanmaz. Google Haritalar’da sıralanmak istiyorsanız, düzgün şekilde optimize edilmiş, mobil uyumlu ve hızlı yüklenen bir web sitenizin olması gerekir.
 1. Ofis Alanını Birriyle mi Paylaşıyorsunuz?Eğer başka bir işletme ile ofis alanını paylaşıyorsanız, Google Haritalar’da bazı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Google, bir adresi birden fazla işletme ile ilişkilendirmekten hoşlanmaz. Bunun önüne geçmek için adresinize bir süit numarası ekleyebilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı süit numarası ekleyemezseniz, Google ile iletişime geçin ve sizi haritaya nasıl ekleyebileceklerini görün… kelimenin tam anlamıyla.
 2. Yanlış İşletme Bilgileri
  İşletme bilgilerinizin son detayına kadar tam olarak olması gerektiğinden emin olun. İşletme telefonunuzun ve adresinizin doğru olduğundan, işletme saatlerinizle birlikte kontrol edin.
 3. Sahte veya Spam İncelemeleriniz Var mı?Eğer çok sayıda sahte 5 yıldızlı Google İncelemesi varsa, Google’ın Google Haritalar’da Google My Business listesini göstermesini beklemeyin. Gerçek müşterilerinizi gerçek Google incelemeleri bırakmaları için teşvik edin. Bir mutlu müşteriden gelen bir gerçek inceleme, bölgeniz dışından size sahte incelemeler bırakan 10 kişiden daha iyidir. Google sahte bir incelemeyi bir mil uzaktan bile fark edebilir ve listenizi olması gereken yerden uzak tutabilir.
 4. İşletme Listesinizi Güncellememekİşletme listenizi güncellemeyi bir nedenle unutabilirsiniz, ama listenizin Google Haritalar’da olmadığını fark ettiğiniz anda hemen yapmayı hatırlayacaksınız! Google My Business’ın harika bir yanı, işletmenizin hikaye bölümüne bir açıklama girebilmeniz, bir logo yükleyebilmeniz, sınırsız işletme görüntüsü ekleyebilmeniz ve durum güncellemeleri yayınlayabilmenizdir. Google My Business sayfanızı sunabileceği her şeyle tamamlamak bir öncelik olmazsa, bu Google’a güncellenmiş bir profil olmadığınızı gösterir. Google, hiç güncellenmemiş herhangi bir şeyi göstermekten hoşlanmaz. Google My Business listesinin tamamlanmış olduğundan ve düzenli olarak yeni içerikler yüklemeye bağlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca, potansiyel müşterilerinize listenizi ve işletmenizi güncel tutmada aktif bir rol aldığınızı gösterir.
 5. Mesafenizi Bilinİşletmenizin fiziksel adresi, Google’ın yerel pazar olarak kabul ettiği alanın dışına düşerse, şirketiniz o bölgede insanlar arama yaptığında Google Haritalar’da görünmeyecektir. İşletmeniz ile kişinin kullandığı coğrafi konum arasında daha fazla mesafe olduğunda, Google Haritalar’da görünme olasılığınız daha düşüktür.

Google My Business Listeleme Ücretsizdir – Tam Anlamıyla Faydalanın Unutmayın ki Google My Business listelemeniz tamamen ücretsizdir. Listenizi güncellemek ve memnun müşterilerden birkaç inceleme toplamak sadece birkaç dakika sürer. Bunları yaptıktan sonra, listeniz Google Yerel Harita Paketinde daha fazla görünme olasılığına sahip olacaktır. Unutmayın, her zaman ek 5 yıldızlı incelemeleri arayın, listenizi yeni görüntüler ve durum güncellemeleri ile sık sık güncelleyin ve kullanıcıya iyi bir deneyim sunun.