WordPress, ilk olarak 2003 yılında piyasaya sürüldüğünde, 20 yıl sonra neredeyse tüm web sitelerinin %40’ını destekleyeceği hiç kimse tarafından tahmin edilmezdi.

WordPress’in pazarı domine ettiği ve yavaşlamaya işaret etmeyen bir şekilde devam ettiği görülmüştür. WordPress’i kimin kullandığına ve neden bu kadar popüler olduğuna bir göz atacağız.

WordPress’i Kimler Kullanıyor? WordPress’i kullanan bu kadar çok web sitesi olduğunda, platformdan kimlerin faydalandığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basit, küçük bir köşe dükkanından bir aile bloguna, UPS, Old Spice, PlayStation, Samsung, Nikon gibi Fortune 500 şirketlerine kadar herkes. WordPress’te, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun bir şirket yok.

WordPress’ten bahsederken, ücretsiz blog platformu olan WordPress.com ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemi platformu olan WordPress.org’dan bahsediyoruz. Bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanan sitelerden bahsettiğimizde, WordPress’in pazar payı %64.1’dir.

WordPress.com, ücretsiz bir blog platformu olarak başladı. Ancak tam teşekküllü bir iş web sitesi için gereken işlevselliğe sahip değil. Örneğin, eklentilere erişiminiz yok. Ayrıca, seçim yapabileceğiniz pek çok tema da yok. Ancak, WordPress.org tüm bunları değiştiriyor.

WordPress.org, barındırılan, açık kaynaklı bir CMS uygulamasıdır. Temellendirilebilir temalara dayanır, bu temalar sadece özelleştirilebilir veya tamamen özelleştirilmiş bir içerik yönetim sistemi haline getirilebilir, ancak hala kişisel yönetim kolaylığıyla. WordPress web siteleri, bugünün CMS web siteleri için kural haline gelmiş ve ileriye dönük web sitesi yeniliklerinin yolunu açmıştır.

WordPress’un Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

İnsanların ve işletmelerin diğer platformlar yerine WordPress’i tercih etmelerinin birkaç nedeni bulunmaktadır.

Çünkü Ücretsizdir!

Ücretsiz ise, o zaman benim için! Diyebilirsiniz. Bu, WordPress için geçerli olan bir durumdur. WordPress’i ücretsiz olarak indirebilir, kullanabilir ve değiştirebilirsiniz. Bunun için kurulum yapmak için bir alan adı ve web barındırma ihtiyacınız olacak. Bunlar için ödeme yapmanız gerekecek, ancak yine de seçim yapmaya değecek kadar düşük maliyetli seçenekler bulunmaktadır.

Kullanımı Kolaydır

İnsanlar WordPress’i kullanmayı seviyor çünkü çok kolaydır. Kodlama deneyimi gerekmez. Bir düzenleyiciye yazabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

WordPress temaları artık içerik yönetimi için tasarlandığı için, kullanıcıya resimler, videolar, içerik, grafikler ve daha fazlasını kolayca yüklemesine olanak tanır. Bu siteler, tüm HTML kodlaması olmadan da kodlanmış özel bir site kadar karmaşık olabilir.

Herhangi bir değişiklik yapmanız gerektiğinde, orijinal tasarımcıyı aramadan veya web programcınızı aramadan kendiniz yapabilirsiniz. Yönetici alanınız hızlı değişiklikler için kolayca erişilebilir durumdadır. Standart özellikler eklentiler aracılığıyla veya özel özellikler WordPress geliştiricisi tarafından geliştirilebilir. Ek özellikler arasında takvimler, analizler, dönen referanslar ve daha fazlası bulunmaktadır.

WordPress Özelleştirilebilir

Herkes web sitesinin kendi markasını ve tarzını temsil etmesini ister. WordPress, web sitesini tercihlerinize göre özelleştirmenize olanak tanır. Renkleri, arka planları ve diğer her şeyi bir kodlama uzmanı olmadan değiştirebilirsiniz. Bu size hem özelleştirilebilir hem de kullanımı kolay bir site sunar.

Her Şey İçin Bir Eklenti Var Fark etmediyseniz, WordPress’in birçok farklı eklentisi bulunmaktadır. İhtiyacınız olan neredeyse her işlev için bir eklenti bulunmaktadır. Bunların birçoğu ücretsizdir ki bu daha da iyi. Bazıları için ödeme yapmanız gerekebilir, ancak genellikle sonuçlar paranızın karşılığını fazlasıyla verir.

 

Güvenli Kullanım İmkânı

WordPress, güvenli ve sağlam bir platform olduğu bilinir. Ancak, sitenizi daha da güvence altına almak için ücretsiz eklentiler indirebilirsiniz.

WordPress Sizinle Birlikte Büyür

Sadece başlangıç yaparken belki sitenizde pek çok özellik istemeyebilirsiniz veya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Basit bir tasarım seçmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak, işletmeniz büyüdükçe, özellikler eklemek isteyebilir veya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu, WordPress için hiç sorun değildir. Platform değiştirmeden, kolaylıkla bir şablon web sitesinden özelleştirilmiş bir web sitesine geçiş yapabilirsiniz.

SEO Dostu Olması

WordPress siteleri, diğerlerine göre genellikle arama motorlarında daha yüksek sıralama alır. Sitelerinizi daha fazla trafik almak için optimize edebilir ve sitenizin SEO konusundaki sıralamasını görmek için eklentiler indirebilirsiniz. Bu, sitenizi daha fazla trafik alacak şekilde ayarlamanıza olanak sağlar.