Yeyuci
Mayıs 25, 2024 Dijital Pazarlama 0 Comment

Marka web sitelerinin Google ve benzeri arama motorlarında gerçekleştirilen aramalarda üst sıralara çıkmaları için hem site içerisinde hem de internet ortamında yapılan teknik çalışmaların tümüne SEO adı verilmektedir. Son yıllarda markaların kendi sektörlerinde başarı sağlayabilmeleri için adeta zorunlu bir çalışma haline gelen SEO, gerçekten doğru yöntemler izlenmesi halinde etkilerini kısa süre içerisinde de gösterebilmektedir. Bu nedenle arama motorlarında yapılan organik arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmeyi hedefleyen markalara en etkili SEO tekniklerinden söz edilebilir.

SEO’da Başarı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını isteyen markalar, doğru ve titiz arama motoru optimizasyonu ile bunu kolaylıkla sağlayabilmektedir. Bunun için de ilk olarak yol haritasını doğru şekilde çizmek oldukça önemlidir. Yol haritası konusundaki en önemli hususun ise hiç şüphesiz doğallık olduğu söylenebilmektedir. Zira arama motorlarının en çok değer verdiği site yapılarının tamamen doğal içerikler ile meydana gelen web siteleri oldukları bilinmektedir. Doğal içeriklerin yanı sıra söz konusu sitelerin dışarıdan aldıkları backlinklerin doğal olması da bu siteleri arama motorlarının gözünde bir hayli yükseğe çıkarabilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için uygulanan algoritma, doğal değil de yapay bir şekilde uygulanıyorsa arama motorlarının botları bu durumu kısa bir süre içerisinde fark etmekte ve çoğu zaman da web sitelerini cezalandırarak arama motoru sonuçlarında gerilemelerine hatta tamamen yok olmalarına neden olabilmektedir. İşte bu nedenle SEO çalışmaları ile arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almayı planlayan marka sahiplerine doğallığa fazlası ile önem vermeleri ve robotik SEO çalışmalarından kaçınmaları tavsiye edilmektedir.

Kaliteli Backlink Alımı ve Doğal Çalışmaların Önemi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından verim almak ve arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında öncelikli olmak isteyen marka sahiplerine doğru backlink çalışmalarının öneminden de söz edilebilir.

Buna göre marka web sitelerine referans olacak web sitelerinin kalite değerlerine dikkat etmek ve kalite değerleri düşük olan web sitelerinden backlink almamak büyük önem arz etmektedir. Zira bu tarz sitelerde backlink çalışmaları yapmak marka web sitelerini negatif anlamda etkilemekte ve arama sonuçlarında fazlası ile gerilemelerine neden olabilmektedir. Bundan dolayı arama motoru optimizasyonu amacı ile bir web sitesinden backlink almayı planlayan marka sahiplerine mutlaka kalite değerleri yüksek olan web sitelerini tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Böylece backlink çalışmaları gerçekten etkili olabilmekte ve marka web sitelerinin kısa sürede rakibi olan diğer adresleri geçerek arama sonuçlarında üst sayfalara çıkmalarını sağlayabilmektedir.