Yeyuci
Mayıs 28, 2024 SEO 0 Comment

İnternetin günümüz dünyasında etkisi ve gücü inkar edilemez. Öyle ki internetin gelişmesi ile birlikte yeni sektörler, yeni meslekler ve yeni terim ve kavramlar hayatımıza girmiştir. Yeni iş kolları ile insanlar yeni yeni aşina olduğumuz meslekler edinmiş ve birkaç sene öncesine kadar anlamını bilmediğimiz kavramlar bugün hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olmuştur.

Nitekim yakın zamana kadar Seo Danışmanlığı kelimesine aşina olan pek az kişi varken, günümüzde bu işi meslek haline getirmiş uzmanlar ortaya çıkmış, bu işten para kazanan firmalar doğmuştur. Seo Danışmanlığı, en basit hali ile, hepimizin bildiği ve baş ucu rehberimiz olan arama motorlarında üst sıralarda yer alma tekniğinin yönetimidir. Arama motorları günümüzüm en kolay, en ulaşabilir ve en kapsamlı bilgi bankalarıdır. Bu arama motorları siteleri bir kalite yapısına göre analiz eder ve belli bir sıraya koyar. Zira hepimiz internette aradığımız şeyi bulmak için, anahtar kelimeler girmekte ve açılan sayfalarda genellikle üst sıralarda yer alan belirli siteleri kullanmaktayız.

Artık herkesin bildiği gibi, devir rekabet devridir ve bir malın, hizmetin ne kadar iyi, kaliteli, ucuz olduğundan çok nasıl pazarlandığı ve tüketiciye bunun nasıl ulaştığıdır. Zira çok daha kaliteli ve ucuz olan bir mal arama motorlarında alt sitelerde yer alan bir web sitesinde tanıtılıyor olabilir ve bu da tüketicinin bu mala ulaşmasının zor olduğunu gösterir. Ulaşılamayan bir hizmet ya da ürünün satışı da elbette ki daha az olacaktır. Dolayısı ile iyi bir ürün, iyi bir web site yüksek satışlar için yeterli olmayacak aynı zamanda bu web sitesin arama motorlarında yer aldığı sıra da başarılı bir satış sürecinin parçası olacaktır.

Firmalar için son derece önemli olan bu süreci yönetmede eksik kalabilirler dolayısı ile profesyonel Seo Danışmanları ile çalışmaları neredeyse bir zorunluluktur. Kendi firmalarında bir danışman çalıştırabilecekleri gibi bu işi yapan firmalar ile de çalışabilirler. Firmaların en çok merak ettiği, bu danışmanlık sürecinde sitelerinin ne kadar sürede üst sıralarda yer alacağıdır. Bunun için kesin bir süre vermemekle birlikte, 15 gün ila 6 ay arasında sürebildiği lakin çoğunlukla 2 ya da 3 ay gibi bir süre de etkilerin görülmeye başladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Zira bu süreç, sabır isteyen bir süreçtir, hiçbir arama motoru size süre ve sonuç için bir garanti vermez, dolayısı ile gerçekçi bir Seo Danışmanı da bunun farkında olan ve firmayı buna göre yönlendiren danışmandır.

Başarılı bir Seo Danışmanlığı sürecine giden yol özgün bir web sitesinden geçer, zira Google gibi arama motorları özgün olmayan bir siteyi önemsemez. Arama motorları daha çok, kolay ve basit bir mantıkla hızlı bir şekilde istenilene ulaşabilmeyi, her yaş grubuna hitap etmeyi, doğru ve eksiksiz bilgi vermeyi önemser. Güncel, içeriği özgün, referansları iyi olan web siteler, arama motorlarında üst sıralarda yer alıyor. Güncellik bir web sitesi için önemli bir kavramdır zira insanlar sürekli aynı olan bir siteye tekrar tekrar girip bakmazlar lakin sürekli dinamik halde bulunan, yenilikler olan siteleri merak eder ve tekrar ziyaret ederler. Bu da sadık bir ziyaretçi grubunun oluşması demektir. Güncellik yanında içerik de son derece önemlidir zira o kadar sitenin arasında bazılarının üst sıralarda yer almasının nedeni sahip oldukları içeriktir. İnsanlara faydalı ve özgün olma anlayışı arama motorlarının temel prensibi olduğu gibi web sitelerinin de prensibi olmalıdır. Son olarak seo danışmanlığı, firmaya referans sağlar zira seo uygulamalarının hepsi siteye referans kazandırmak için kurgulanmıştır.